ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Επίσκεψη Σχολείου στο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Την Τρίτη 17 Ιανουαρίου (10:00-13:00) το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας φιλοξένησε 47 μαθητές του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης με τη συνοδεία έξι καθηγητών τους.

Τους μαθητές υποδέχτηκαν ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιάκης και ο Πρόεδρος του Τμήματος Καθηγητής Γεράσιμος Δ. Παγκράτης, οι οποίοι καλωσόρισαν τους μαθητές, τους ενημέρωσαν για τον τρόπο λειτουργίας των πανεπιστημίων, το ΕΚΠΑ και ειδικότερα τη Φιλοσοφική Σχολή, καθώς και τον ρόλο της παιδείας στη ζωή τους.

Η επίσκεψη αυτή, η δεύτερη στο τρέχον ακαδημαϊκό έτος, εντάσσεται στο Πρόγραμμα Διασύνδεσης του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας με τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και προβλέπει την ενημέρωση μαθητών που φοιτούν στα ολιγάριθμα Γυμνάσια στα οποία διδάσκεται η Ιταλική Γλώσσα, και άλλων σχολείων στα οποία δεν διδάσκεται, αν και θεωρητικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα, για το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος, τις επαγγελματικές και ερευνητικές προοπτικές των αποφοίτων του, καθώς και τη δομή της Φιλοσοφικής Σχολής.

Την αναλυτική παρουσίαση στους μαθητές πραγματοποίησαν οι συντονίστριες του Προγράμματος κκ. Αικατερίνη Φλώρου (Επίκουρη Καθηγήτρια) και Ιωάννα Τύρου (μέλος Ε.ΔΙΠ.).

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη συνέχεια στην Κεντρική Βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής και στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης.