ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

To Εργαστήριο Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας («Laboratory of Italian History and Historiography / «Laboratorio di Storia e Storiografia Italiana», ακρωνύμιο: LabStoria, ιδρύθηκε με το Φ.Ε.Κ. 4539/1-10-2021 τ. Β΄ μετά την υπ' αριθ. 879/7-9-2021 (Α.Δ.Α: ΨΘΣΙ46ΨΖ2Ν-Γ9Ν) πρυτανική πράξη. Το Εργαστήριο εξυπηρετεί εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ στο αντικείμενο της Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας.

Σκοπός - Ερευνητική Δραστηριότητα

***

Οι δραστηριότητες του Εργαστηρίου συνοψίζονται στην εκπαίδευση προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών στη βασική έρευνα, τις προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές, την εκπόνηση διδακτορικών διατριβών, καθώς και την υλοποίηση χρηματοδοτούμενων ερευνητικών προγραμμάτων στο πεδίο της Ιταλικής Ιστορίας και της Ιστοριογραφίας.

Το Εργαστήριο στοχεύει στην ανάπτυξη επιστημονικής γνώσης γύρω από:

• τις νέες τάσεις της έρευνας σε ζητήματα της ιστορίας των Ιταλών στη διεπιστημονική τους διάσταση,
  • τη διδακτική της ιστορίας της Ιταλίας εκτός της Ιταλίας,
  • τη μελέτη των πηγών της ιταλικής ιστορίας, ειδικά όσων βρίσκονται εκτός του ιταλικού χώρου,
  • τις κυριαρχίες ιταλικών κρατών στον ανατολικομεσογειακό χώρο (Βενετία, Γένοβα),
  • την επίδραση του ιταλικού πολιτισμού στον μεσογειακό και ευρωπαϊκό χώρο κ.ά.

Βασικά μέσα πραγμάτωσης των σκοπών του σεμιναρίου είναι:

• Η λειτουργία του Σεμιναρίου Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας.
  • Η οργάνωση ή συνδιοργάνωση σεμιναρίων, ημερίδων, συμποσίων, συνεδρίων και διαλέξεων για την προαγωγή της γνώσης και την προώθηση των στόχων του Εργαστηρίου.
  • Η ανάπτυξη και διεξαγωγή θεωρητικής και εφαρμοσμένης έρευνας, αυτοδύναμα ή στο πλαίσιο χρηματοδοτούμενων ερευνητικών προγραμμάτων σε θέματα συναφή με τα διδακτικά και ερευνητικά αντικείμενα του Εργαστηρίου.
  • Η δημοσίευση επιστημονικών μελετών και επιστημονικού περιοδικού γύρω από το γνωστικό αντικείμενο του Εργαστηρίου.
  • Η κάλυψη των διδακτικών και ερευνητικών αναγκών σε προπτυχιακό, μεταπτυχιακό και διδακτορικό επίπεδο του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στις θεματικές που θεραπεύει το Εργαστήριο.
  • Η ανάπτυξη συνεργασιών με Ινστιτούτα, Κέντρα Ερευνών, ακαδημαϊκά ιδρύματα και επιστημονικούς και λοιπούς φορείς της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, των οποίων οι στόχοι συμπίπτουν, είναι συναφείς ή αλληλοσυμπληρώνονται με εκείνους του Εργαστηρίου.
  • Η παροχή υπηρεσιών προς ιδιωτικές και δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς υπό τη μορφή της παροχής εξειδικευμένου και υψηλής ποιότητας έργου σε επίπεδο μελετών, συμβουλευτικών υπηρεσιών και συνεργασιών σε ερευνητικά προγράμματα.
  • Η οργάνωση δράσεων δια βίου μάθησης και άλλων συναφών πρωτοβουλιών γύρω από το γνωστικό αντικείμενο του Εργαστηρίου.

Συνεργάτες

***

Υποψήφιοι Διδάκτορες: Δήμητρα Παπαγεωργίου, Κατερίνα Ρομανένκο

Ιστοσελίδα labstoria: https://labstoria.ill.uoa.gr/el/