ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ «MARIO VITTI. ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΣΤΗΣ»

Επιστημονική Ημερίδα «MARIO VITTI. ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΣΤΗΣ»

Η Επιστημονική Ημερίδα «MARIO VITTI. ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΣΤΗΣ» τελεί υπό την Αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας και θα λάβει χώρα το Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024, στο Αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη (Πειραιώς 138, Αθήνα).

Είναι αφιερωμένη στο έργο του σπουδαίου νεοελληνιστή Mario Vitti (1926 –2023), με την ευκαιρία της συμπλήρωσης ενός χρόνου από τον θάνατό του. Συνδιοργανωτές είναι το Μουσείο Μπενάκη και το Laboratorio Studi Neogreci Mirsini Zorba (Εργαστήριο Νεοελληνικών Σπουδών Μυρσίνη Ζορμπά) του Πανεπιστημίου της Ρώμης Sapienza.

Στις εργασίες θα συμμετάσχουν δεκαπέντε εξειδικευμένοι μελετητές της νεοελληνικής λογοτεχνίας, πανεπιστημιακοί και ερευνητές, από την Ελλάδα και την Ιταλία, με σκοπό να φωτίσουν, υπό το πρίσμα μιας σημερινής κριτικής αποτίμησης, κύριες πλευρές του έργου τού Vitti, αλλά και να αναδείξουν τον κομβικό του ρόλο στη διαμόρφωση της συνολικής μας εικόνας για την ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας.

Η Γραμματεία θα παραχωρήσει ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ σε φοιτητές και εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν τις εργασίες της Ημερίδας.

• Για περισσότερες πληροφορίες πλοηγηθείτε στο site της ημερίδας.
  • Για να δείτε το πρόγραμμα της ημερίδας πατήστε εδώ.