ΤΜΗΜΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων του ΕKΠΑ αποσκοπεί στην ενεργό συμμετοχή του Ιδρύματος στη διαμόρφωση των εξελίξεων της Ευρωπαϊκής και διεθνούς εκπαίδευσης και πολιτισμού. Συμβάλλει θετικά στις διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα στα κέντρα λήψης αποφάσεων που αφορούν στην Ανώτατη Εκπαίδευση και παράλληλα μεριμνά για την προβολή του υψηλής ποιότητας εκπαιδευτικού και πολιτισμικού έργου που επιτελείται στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η επίτευξη των στόχων αυτών πραγματοποιείται με:

τη δραστηριοποίηση στο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Erasmus+

τη συμμετοχή στα άλλα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα επιστημονικής συνεργασίας και κινητικότητας

τη σύναψη διεθνών διμερών συμφωνιών επιστημονικής συνεργασίας με Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και συμμετοχή σε διεθνή ανεξάρτητα προγράμματα

τη συμμετοχή σε διεθνείς οργανισμούς, ενώσεις και δίκτυα Πανεπιστημίων

Η στρατηγική και οι κατευθυντήριοι άξονες του έργου του Τμήματος Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων χαράσσονται από τις εκάστοτε Πρυτανικές Αρχές και την Σύγκλητο του Ιδρύματος σε συνεργασία με την Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων.
Η Επιτροπή ορίζεται από την Σύγκλητο και τελεί υπό την εποπτεία του εκάστοτε Αναπληρωτή Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων.
Οι επιμέρους στόχοι του έργου αυτού, όπως διατυπώνονται παραπάνω, υλοποιούνται από το προσωπικό του Τμήματος υπό τη συνεχή εποπτεία και με την αγαστή συνεργασία της Επιτροπής.

• Προϊσταμένη: ΦΡΥΔΑ ΦΩΤΕΙΝΗ

Τηλ. επικ. 210 368 9713  email: ffryda@uoa.gr

• Υπεύθυνη για εξερχόμενους φοιτητές για σπουδές στο τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας: ΤΖΑΝNΗ ΕΥΔΟΞΙΑ

Τηλ. επικ. 210 368 9738  email: eltzanni@uoa.gr